Hyppää sisältöön

Atalan terveysaseman muutos päiväkodiksi

Jaa somessa:

Atalan terveysaseman muutos päiväkodiksi

Atalan terveysaseman muutostyöt mahdollistivat rakennuksen käyttöönoton varhaiskasvatuksen käyttöön. Muutostyön valmistuttua päiväkodin lapsimäärä on noin 60 lasta eli kolme ryhmää. Henkilökuntaa rakennuksessa on noin 10. Tilat on suunniteltu siten, että ne ovat tarvittaessa helposti muutettavissa myös viereisen koulun käyttöön.

Tulevat muutokset

Muutoshankkeessa terveysaseman nykyiset työhuoneet ja odotustilat muutettiin päivähoitokäyttöön soveltuviksi. Osa huoneista yhdisttiin purkamalla kahden työhuoneen välinen väliseinä. Rakennuksen keskivyöhykkeelle rakennettiin märkäeteiset, eteistilat ja wc-pesuhuoneet kolmelle päiväkotiryhmälle.

Rakennustyöt alkoivat huhtikuussa 2019 ja valmistuivat loppuvuodesta 2019. Kohde otettiin käyttöön tammikuussa 2020.

Sijainti:
Pulkkakatu 1, 33580 Tampere

Aikataulu:
Rakennustyöt valmistuivat vuoden lopussa 2019 ja kohteen käyttöönotto oli tammikuussa 2020.

Kustannusarvio:
Hankkeen kustannusarvio on 1,8 M€ (alv 0 %).

Rakennuttaja:
 Tampereen Tilapalvelut Oy, projektipäällikkö Petri Saarinen

Pääurakoitsija:
Rakennustoimisto Hato Oy

Pääsuunnittelija:
Arkkitehtitoimisto Q’Ark Oy

Havinnekuva Atalan päiväkodista muutoksen jälkeen.
Petri Saarinen

Jutellaanko lisää?

Petri Saarinen
Hankeinsinööri

Puhelin 040 767 1981

Tutustu työhömme

Hatanpään Jukolasta tulee moderni päiväkoti

Hatanpään Jukolan historiallinen navetta uudistetaan moderniksi päiväkodiksi Tampereella. Laajat muutostyöt takaavat turvallisen ja laadukkaan varhaiskasvatusympäristön 140 lapselle kesällä 2026. Pihan luonnollinen leikkialue tukee lasten hyvinvointia ja oppimista.

Kulttuuritalo Laikku, julkisivun perusparannus

Tampereen keskustassa sijaitsevan Kulttuuritalo Laikun julkisivu kunnostettiin turvalliseksi ja tyylikkääksi. Historiallisen rakennuksen alkuperäinen ilme säilytettiin perusparannuksessa.

Koulutuskeskus Valo, laajennus

Ylöjärven keskustassa sijaitseva koulutuskeskus Valo laajenee uudisrakennuksella. Koulutuskeskus Valossa toimivat sekä Ylöjärven lukio että Tampereen seudun ammattiopisto Tredu.